SLC v Evropě

Kalendář

<< Prosinec 2022 >>
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Studijní tipy

Zeptali jsme se několika našich studentů “Proč se učíte anglický jazyk?”. Zvučnou odpovědí bylo “abych uměl mluvit anglicky.”

96% informací, které denně obdržíte, slyšíte a vidíte, zbytek si přečtete nebo napíšete. A tak pokud chcete být v hlavních 96 %, musíte být schopni poslouchat, pozorovat a rozumět a pak být schopni o této informaci diskutovat s další osobou, když to bude nutné.

Toto je nejefektivnější způsob, jak se učit. Staré anglické rčení říká: “a picture is worth a thousand words” (obrázek poví více než tisíc slov). Ale pokud neprocvičujete mluvení jak jen to je možné, nebude Vám další osoba při předávání informace rozumět.

Nechte se ovlivnit, ovlivnit, ovlivnit

Věnujte se, co nejvíce jak můžete, jakémukoli jazyku, který studujete. Vaše studia by něměla začít, když vstoupíte do učebny a zase skončit, když ji opouštíte. Měla by to být stálá denní rutina.

Vzpomeňte si, jak jste se učili Váš rodný jazyk? Většina dětí umí mluvit dlouho předtím než jdou do školy.....a jak je to možné?.....protože každý den naslouchaly svému rodnému jazyku v komunikaci s rodiči, rodinou a kamarády. Když začínáte studovat druhý jazyk, postup by měl být stejný, (Nenavrhuji, abyste se vrátili zpět domů k mamince a tatínkovi), ale pro ty z Vás, kteří zabloudili,

využijte těchto níže uvedených rad, abyste přijmuli maximum jazykových znalostí (slovem i písmem)

A) Navštivte Vaši místní knihovnu nebo Britské centrum.

Vím, že knihovny dnes nejsou tak rušné jako to bývávalo za starých časů, ale nic nemůže vyměnit ten příjemný pocit, který všichni pociťujeme, když vysedáváme v autobusu nebo ležíme doma na pohovce s dobrou knížkou nebo posloucháme nahrávku knížky na kazetě/pásce. Možná nemají tak velký výběr, ale mají knihy a nahrávky speciálně napsané/nahrané pro studenty jednotlivého jazyka. Také se někdy zastavte v místním bazaru s knihami. Mají tam nízké ceny a občas najdete i něco, co Vás bude zajímat.

B) Ověřte internet


Najdete tam více dostupných zdrojů než si umíte představit. Zeptejte se svého učitele, které stránky by Vám doporučil nebo si ho probrozdejte. O lenivém víkendovém odpoledni dejte dobrou hodinku. Většina materiálů na internetu je k dostupnosti v AJ (ale obvykle psaná angličtina pro rodilého mluvčí a tak to může být někdy trochu těžké k porozumění. Ale setrvejte a mějte při ruce on-line slovník). Internet je také skvělé místo, kde najít také materiály namluvené v různých přízvucích. Což je perfektní řešení pro podnikatele, který chce být rozumět mluvené angličtině Bulhara nebo jiného nerodilého mluvčího.

C) Zapněte si rádio

V každé zemi je jiné, ale většina EU zemí vysílá přes rádiové stanice malé sekce zpráv nebo jiných zajímavých témat z BBC skoro každý den. Zeptejte se okolo a zjistěte, kdy a kde jsou vysílány. Nebo běžte na internetu přímo na stránky zdroje. A můžete poslouchat škálu předešle vysílaných radiových vysílání přímo z webových stránek rádia BBC. Pusťte si ho tiše, zatímco lehce pracujete ve Vaší kanceláři nebo si vypalte nějaké vysílání na CD a poslechněte si ho ve Vašem autě na cestě z práce.

Nedoporučuji používat výukové CD pro samouky, když řídíte automobil. Statisticky tyto CD způsobují téměř tak hodně silničních nehod ročně jako lidé, kteří používají své mobily při řízení. Četl jsem to někde na internetu, tak to musí být pravda

D) Dívejte se na filmy nebo pořady

buďto na internetu nebo satelitu. A nestyďte se posadit před televizi a dívat se na dětské pořady. Jazyk je v nich mnohem lehčí k porozumění. Vždycky můžete říci tomu, kdo Vás uvidí, že jste jenom kontrolovali, jestli to je vhodné pro Vaše děti či rodinu

E) A nejlepší nakonec, Vždycky noste v kapse malý notes

Zkuste to. Budete se divit, kolik věcí, které denně používáte či vidíte, neumíte pojmenovat. Napište si je a zkontrolujte je ve slovníku později. Tohle můžete také dělat, když jste doma a procvičovat Vaše mluvení večer nebo o víkendu. Až budete chodit po Vašem domě nebo dělat nějakou lehkou domácí práci, zkuste si mluvit pro sebe. Haha, ano vím, že to zní šíleně. Např.: “Utírám prach na poličkách, pak musím umýt nádobí a pak si dám sprchu, hmmmm Nesmím si zapomenout umýt záda” …. Opravdu to funguje. Manažeři po celém světě dělají stejnou věc po několik desetiletí. Někteří dokonce postávají před zrcadlem a nahrávají se na pásku, aby si nacvičili svůj projev či prezentaci.